Přeskočit na obsah

Babiččina slepičí polévka s nudlemi, nejlepší slepičí vývar

Domácí slepičí polévka s nudlemi je tradičním a oblíbeným pokrmem, který si lidé po celém světě užívají již po staletí. Tento klasický vývar, který se vaří pomalu s kousky kuřete, zeleninou a bylinkami, je známý svou schopností potěšit duši a poskytnout úlevu v chladných dnech.

Základem domácí slepičí polévky je vývar připravený z kuřecího masa, nejčastěji z celé slepice nebo kousků kuřete. Do polévky se přidává zelenina jako mrkev, cibule, a celer, a také bylinky jako petržel, bobkový list, a tymián. Někdy se přidají také brambory aby byla polévka sytější.

Domácí slepičí polévka je často považována za komfortní jídlo, které lidé vyhledávají, když jsou nemocní nebo se cítí osaměle. Mnozí věří, že má léčivé vlastnosti, zejména při nachlazení. Vedle toho, že je výživná, působí také hydratačně a může pomoci při uvolnění dýchacích cest.

Domácí slepičí polévka je nejen chutným a výživným pokrmem, ale také symbolem péče a pohostinnosti. Její bohaté chutě a aroma jsou znakem lásky a útěchy, která může přijít pouze z kuchyně domova.

Slepičí polévka s nudlemi recept

Ingredience

 • Domácí slepice
 • Přibližně 5 litrů vody (dle hrnce)
 • 3x mrkev
 • 2x petržel
 • 1/4 kedlubny
 • 1/4 celeru
 • 1x cibule
 • Sůl
 • Černý pepř
 • Nový pepř
 • Petrželová nať

Postup

 1. Na sporák si připravíme hrnec a vložíme do něj domácí slepici. Zalijeme ji přibližně 5 litry vody (záleží na velikosti hrnce).
 2. Do vody přidáme očištěnou mrkev, petržel, kedluben, celer, cibuli, případně další zeleninu podle chuti.
 3. Následně do hrnce přidáme sůl, pepř, nový pepř a petrželku nebo libeček (vše podle chuti).
 4. Polévku vaříme na mírném ohni po dobu 3 – 4 hodin.
 5. Během vaření můžeme dosolovat a podle potřeby dolévat vodu.

Slepičí polévka s nudlemi otázky a odpovědi

Jaké jsou hlavní ingredience domácí slepičí polévky?

Hlavní ingredience jsou kuřecí maso (celá slepice nebo kousky kuřete), zelenina jako mrkev, cibule a celer, a bylinky jako petržel, bobkový list a tymián. Můžete také přidat brambory pro sytější verzi.

Je pravda, že slepičí polévka může pomoci při nachlazení?

Ano, mnoho lidí věří, že slepičí polévka má léčivé vlastnosti při nachlazení. Může působit hydratačně, usnadňovat dýchací cesty a poskytovat výživu, když nejste schopni jíst těžší jídla.

Mohu použít bujón nebo vývar z obchodu namísto domácího vývaru?

Ano, můžete použít bujon nebo vývar z obchodu jako základ pro polévku, ale domácí vývar obvykle poskytuje bohatší chuť a texturu.

Jak dlouho bych měl/a vařit slepičí polévku?

Doba vaření se může lišit, ale obvykle se polévka vaří od 1,5 do 2 hodin na mírném ohni. Důležité je, aby maso bylo měkké a vývar bohatý na chutě.

Je možné provést vegetariánskou verzi slepičí polévky?

Ano, můžete udělat vegetariánskou verzi této polévky použitím zeleninového vývaru namísto kuřecího a přidáváním více zeleniny než náhradu za kuře.

Jaké koření a bylinky mohu použít k dochucení slepičí polévky?

Kromě klasických bylinek jako jsou petržel, bobkový list a tymián, můžete přidat také česnek, pepř, rozmarýn, nebo jiné bylinky a koření, které máte rádi.

Mohu zmrazit slepičí polévku?

Ano, slepičí polévka se dá velmi dobře zmrazit. Ujistěte se, že je zcela vychladlá předtím, než ji uložíte do mrazničky, a použijte ji do 2-3 měsíců.

Více inspirace
Skip to content