Přeskočit na obsah

Brusinkový džem, originální recept

REKLAMA

Brusinkový džem je jedním z těch gurmánských požitků, které mohou překlenout propast mezi příjemným a zdravým. Vyrábí se z brusinek, malého, ale výrazně chutného ovoce známého svými antioxidačními vlastnostmi. Díky své bohaté, nakyslé a lehce nasládlé chuti se brusinkový džem stává stále oblíbenějším společníkem nejen na vánočních stolech, ale i v každodenním jídle.

V základní verzi se brusinkový džem skládá z čerstvých nebo mražených brusinek, cukru a vody. Někdy se pro zvýraznění chuti přidává koření, jako je skořice, hřebíček nebo dokonce portské víno. Směs se pak vaří, dokud nezíská želatinovou konzistenci a výraznou ovocnou vůni.

Brusinkový džem je v kulinářském světě všestranný. Je ideální na toasty, croissanty nebo jako náplň do koláčů a buchet. Skvěle se hodí k masovým pokrmům, zejména k vánočním specialitám, jako je pečená husa nebo kachna. Je také vynikající jako příloha k sýrům nebo se jednoduše smíchá s jogurtem či tvarohem.

Kromě lahodné chuti přináší brusinkový džem také zdraví prospěšné látky. Brusinky jsou známé svými protizánětlivými a antibakteriálními účinky a často se doporučují při potížích s močovými cestami. Vysoký obsah antioxidantů v brusinkách navíc podporuje celkové zdraví a může pomoci předcházet některým chronickým onemocněním.

Zatímco komerční verze brusinkového džemu jsou pohodlné a rychlé, domácí varianty umožňují kontrolovat množství cukru a přidat vlastní kreativní směs koření a ovoce. Je to snadný způsob, jak si vychutnat autentickou chuť brusinek podle vlastních představ.

Celkově je brusinkový džem nejen skvělým způsobem, jak si užít zimní sezónu, ale je to také zdravá a chutná příloha, která obohatí váš jídelníček po celý rok.

Nejlepší kuchyňské pomůcky

REKLAMA

Ingredience na brusinkový džem

REKLAMA

Postup přípravy brusinkového džemu

Příprava brusinek

Pokud používáte čerstvé brusinky, opláchněte je a odstraňte z nich všechny nečistoty a poškozené bobule. Pokud používáte mražené brusinky, nechte je rozmrazit při pokojové teplotě.

Vaření

Brusinky, cukr, citronovou šťávu a vodu vložte do hrnce. Nechte asi 15 minut stát, aby se cukr začal rozpouštět v brusinkové šťávě. Poté začněte vařit na mírném ohni.

Míchání

Vařte za stálého míchání, aby se džem nepřipálil. Když brusinky začnou praskat a pouštět šťávu, snižte teplotu a vařte dalších 20-30 minut, nebo dokud džem nezačne houstnout.

Plnění sklenic

Horký džem ihned naplňte do předem sterilizovaných sklenic. Sklenice uzavřete a otočte dnem vzhůru. Po úplném vychladnutí je otočte na druhou stranu a uložte na chladném a tmavém místě.

REKLAMA

Vánoce se blíží!

Vyzdobte si domov krásnými vánočními prvky pro sváteční období. Svícny, betlémy, dekorace na dveře nebo stůl a samozřejmě nepostradatelný vánoční stromek navodí tu správnou sváteční náladu. Až se ve vzduchu objeví první vánoční cukroví, bude vše dokonale vyzdobené a připravené.

Video recept na brusinkový džem

Často kladené otázky o brusinkovém džemu

Co je brusinkový džem?

Brusinkový džem je konzervovaná pochoutka, která se vyrábí spojením brusinek, cukru a často i dalších přísad, jako je citronová šťáva nebo koření.

Proč je brusinkový džem zdravý?

Brusinky jsou známé svými antioxidačními vlastnostmi, které mohou podpořit celkové zdraví. Tyto vlastnosti jsou v džemu zachovány, i když je dobré mít na paměti, že džem obsahuje také cukr.

S čím mohu brusinkový džem kombinovat?

Tento džem je výborný na toasty, do pečiva, jako příloha k masu nebo dokonce zamíchaný do jogurtu či tvarohu.

Mohu brusinkový džem použít v kulinářských receptech?

Rozhodně, brusinkový džem je skvělou přísadou do různých receptů, od sladkých po slané. Skvěle se hodí jako náplň do koláčů, ale také jako omáčka ke grilovaným masům.

Je možné připravit brusinkový džem bez cukru?

Ano, existují recepty, které používají alternativy, jako je stévie, med nebo javorový sirup. Tyto změny však mohou ovlivnit konzistenci a trvanlivost džemu.

Jak dlouho lze brusinkový džem skladovat?

V chladničce by se měl džem spotřebovat do 3-4 týdnů po otevření. Ve sterilizované sklenici a na chladném a tmavém místě by měl vydržet několik měsíců.

Lze brusinkový džem zmrazit?

Ano, brusinkový džem ve vzduchotěsných nádobách můžete zmrazit. Jeho chuť a konzistence by měly zůstat relativně nezměněné.

Jak poznám, že je džem zkažený?

Pokud džem začne plesnivět, měnit barvu nebo zapáchat, je lepší ho vyhodit.

Mohu k přípravě džemu použít mražené brusinky?

Ano, mražené brusinky jsou vhodnou alternativou k čerstvým brusinkám a neměly by výrazně ovlivnit výsledný produkt.

Jaké koření je vhodné do brusinkového džemu?

Klasickým kořením je skořice, hřebíček nebo muškátový oříšek, ale můžete experimentovat podle vlastní chuti.

REKLAMA
Další inspirace

Napište komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *