Přeskočit na obsah

Hot cross buns, toto lákavě voňavé a kořeněné sladké pečivo zdobené výrazným křížem na vrcholu, jsou v různých částech světa odedávna považovány za symbol Velkého pátku a velikonočního období. Tato tradice, spojená bohatou spletí kulturních a náboženských významů, v sobě spojuje aromatické lákadlo pečiva s hluboce zakořeněnou křesťanskou symbolikou, takže horké křížaly jsou nejen potěšením pro chuťové pohárky, ale také svátkem pro duši.

Historie hot cross buns pochází ze Spojeného království a je stejně mnohovrstevnatá jako chutě, které se v nich mísí. Říká se, že tyto buchty s sebou nesou nejen vůni koření, jako je skořice a muškátový oříšek, ale také kus historie sahající až do 12. století. Kříž, který zdobí každé pečivo, je všeobecně uznáván jako symbol ukřižování Ježíše Krista, a proto je toto pečivo nedílnou součástí velikonočních tradic, které symbolizují konec půstu a oslavu vzkříšení.

Kulinářská cesta horkých buchet je důkazem vývoje pečení a jeho schopnosti předávat tradice z generace na generaci. Tyto buchty se obvykle připravují z bohatého kynutého těsta, které obsahuje mouku, mléko, cukr, máslo, vejce a vydatnou směs koření, jako je skořice, muškátový oříšek a nové koření. Přidáním rozinek nebo kandované citrusové kůry do těsta se docílí sladké chuti a textury, což při každém soustu vytváří vícesmyslovou pochoutku.

Příprava horkých buchet je opředena tradicí a legendami. Kdysi se například věřilo, že buchty upečené na Velký pátek se během následujícího roku nezkazí ani neshoří. Jiná pověra tvrdila, že toto pečivo může ochránit před lodní katastrofou, když se vezme na plavbu po moři. Ať už těmto pověstem věříme, nebo ne, pečení a sdílení horkých buchet zůstává silným symbolem společenství a pospolitosti.

Dnes už horké buchty překonaly svůj náboženský původ a staly se stálicí v pekárnách a domácnostech po celém světě, zejména v období Velikonoc. Vznikly moderní interpretace a variace receptu, které se přizpůsobují různým chuťovým preferencím a dietním omezením, včetně bezlepkových a veganských verzí. Podstata tradice však zůstává zachována a křížek na vrcholu je dojemnou připomínkou historických a duchovních kořenů.

Hot cross buns jsou víc než jen sezónní pochoutka. Jsou směsicí historie, tradice a kulinářského umění, symbolizují naději, obnovu a sjednocující sílu jídla. Když se zakousneme do měkkého, kořeněného těsta horké buchty, účastníme se tradice, která přesahuje čas a připomíná nám trvalou povahu naší společné lidské zkušenosti.

Recept hot cross buns

Ingredience

 • 75 g rozinek
 • 180 ml teplého mléka
 • 100 g cukru
 • 60 g másla
 • 1/2 lžičky soli
 • 7 g sušeného droždí
 • 2 vejce
 • 430 g hladké mouky
 • 1/4 lžičky mleté skořice
 • špetka muškátového oříšku

Na potírání 

 • 1 vejce
 • 1 lžička vody

Křížová glazura

 • 60 g moučkového cukru
 • 12 ml mléka

Postup

 1. Rozinky zalijte vroucí vodou, nechte 10 minut stát a poté slijte.
 2. Do mísy dejte trochu teplého mléka, trochu cukru a sušené droždí. Promícháme a necháme při pokojové teplotě asi 10 minut kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
 3. Ve velké míse smíchejte zbylé teplé mléko, zbývající cukr, máslo a sůl. Míchejte, dokud se máslo nerozpustí. Poté přidejte rozšlehaná vejce a droždí. Vmíchejte skořici a muškátový oříšek. Postupně přidávejte mouku a hněťte, dokud nevznikne hladké a vláčné těsto. Nakonec přidejte okapané rozinky a hněťte, dokud se nespojí s těstem.
 4. Vymažte mísu máslem a vložte do ní těsto. Těsto otočte máslem nahoru, přikryjte utěrkou a nechte ho na teplém místě kynout asi 1 hodinu nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem.
 5. Vykynuté těsto položíme na vymazaný plech a rozdělíme ho na 12 stejných dílů. Z každého těsta vytvarujte bochník a položte je na máslem vymazaný plech. Přikryjte utěrkou a nechte ještě 30 minut kynout.
 6. Předehřejte troubu na 190 °C. Bochánky potřete rozšlehaným vejcem a pečte 15-17 minut nebo dozlatova. Vyjměte je z trouby a nechte vychladnout na plechu.
 7. Ještě teplé bochánky smíchejte s mlékem a moučkovým cukrem. Pokud je poleva příliš řídká, přidejte cukr. Vzniklou směs přendejte do cukrářského sáčku a na každou buchtu udělejte křížek.

Hot cross buns otázky a odpovědi

Co jsou to hot cross buns?

Hot cross buns jsou sladké, kořeněné pečivo, které se tradičně spojuje s Velkým pátkem a velikonočními svátky. Na vrcholu mají výrazný kříž, který může být vyroben z těsta nebo z polevy a symbolizuje ukřižování Ježíše Krista.

Z jakých ingrediencí se připravují hot cross buns?

Hot cross buns se obvykle připravují z hustého kynutého těsta, které obsahuje mouku, mléko, cukr, máslo, vejce a koření, jako je skořice a muškátový oříšek. Často obsahují také rozinky, kandovanou citrusovou kůru nebo jiné sušené ovoce.

Jaká je historie Hot cross buns?

Historie Hot cross buns sahá až do 12. století, kdy byly spojeny s křesťanskými tradicemi. Obzvláště populární se staly ve Velké Británii, kde se staly symbolem Velkého pátku a součástí velikonočních tradic.

Jak připravit Hot cross buns?

Hot cross buns se připravují smícháním a kvašením těsta, které obsahuje koření a sušené ovoce. Po prvním vykynutí se těsto rozdělí na malé kuličky a vytvoří se kříž. Ty se pak pečou dozlatova. Někdy se po upečení potírají polevou, aby se leskly.

Mohou být Hot cross buns veganské?

Ano, existují veganské verze horkých buchet, kde jsou tradiční ingredience jako máslo, mléko a vejce nahrazeny veganskými alternativami, jako jsou rostlinná mléka, másla a vaječné náhražky.

Lze zmrazit Hot cross buns?

Ano, Hot cross buns lze úspěšně zmrazit. Doporučujeme je nejprve úplně vychladit a pak je před zmrazením pevně zabalit nebo vložit do vzduchotěsné nádoby. Před konzumací je nechte rozmrazit při pokojové teplotě nebo je na chvíli vložte do mikrovlnné trouby.

Existují různé varianty Hot cross buns?

Ano, existuje mnoho variant Hot cross buns, které obsahují různé přísady a koření. Některé moderní varianty zahrnují přidání čokolády, jablek, karamelu nebo dokonce sýra do těsta nebo jako součást polevy.

Více inspirace