Přeskočit na obsah

Domácí máslové croissanty, kompletní recept

Maslové croissanty – tyto elegantní, vrstvené pečivo jsou synonymem pro francouzskou kuchyni a jsou srdcem každých pravých snídaní v Paříži. Jejich proslulý tvar připomínající půlměsíc a jejich luxusní, nadýchaná textura dělají z croissantů oblíbenou volbu pro snídani a občerstvení po celém světě. Croissanty jsou považovány za symbol francouzské kuchyně, ale jejich kořeny sahají až do Rakouska. Přesto je obecně přijato, že Francouzi dokázali tento recept zdokonalit a udělali z něj to, co je dnes: skutečnou pekařskou ikonu.

REKLAMA

Klíčem k dokonalým croissantům je jejich charakteristická vrstvená textura. Tato textura je dosažena použitím techniky nazývané „laminační proces“, který zahrnuje opakované válení a skládání těsta s vrstvami másla. Při pečení se máslo ve vrstvách rozpouští, čímž vytváří páru, která zase „nadýchá“ těsto a vytváří mnoho jemných vrstev.

Pokud jde o ingredience, tradiční croissanty vyžadují jen několik základních surovin: mouku, mléko, cukr, droždí, sůl a, samozřejmě, hodně másla. Právě máslo dodává croissantům jejich bohatou chuť a voňavý charakter.

REKLAMA

Domácí maslové croissanty můžete podávat samotné, nebo je můžete naplnit sladkými nebo slanými ingrediencemi. Mezi oblíbené varianty patří croissanty s čokoládou, džemem, nebo dokonce sýrem a šunkou pro robustnější snídaňové možnosti.

Bez ohledu na to, jak se rozhodnete své croissanty podávat, jedno je jisté: připravit si je doma je činnost, která vyžaduje trpělivost a přesnost. Ale s trochou praxe se můžete těšit na domácí maslové croissanty, které budou stejně dobré, jestli ne lepší, jako ty z vaší oblíbené pekárny.

REKLAMA

Suroviny na máslové croissanty

Těsto

Další ingredience

REKLAMA

Postup přípravy máslových croissantů

Míchání

Do mísy kuchyňského robota dáme mouku, cukr, sůl a sušené droždí. Promícháme, uprostřed uděláme malou jamku a nalejeme do ní vodu a mléko. Mícháme při nízké rychlosti s hákem na těsto asi 5 minut. Odstraníme hák, mísu přikryjeme vlhkou utěrkou a necháme odpočinout 10 minut.

Mnění

Do odpočinutého těsta přidáme máslo nakrájené na malé kousky a mícháme s hákem, dokud nevznikne nelepivé hladké těsto (asi 8 – 10 minut). Během míchání alespoň dvakrát oškrábeme stěny mísy, aby se všechny ingredience spojily.

Tvarování

Vypracované těsto tvarujeme do koule a položíme na pomoučenou desku. Ostrým nožem vyřízneme do těsta „+“ a vložíme ho do mísy řeznou stranou nahoru. Přikryjeme potravinovou fólií a necháme kynout při pokojové teplotě asi 1 hodinu. Poté přemístíme mísu do lednice a chladíme minimálně 4 hodiny maximálně 12 hodin.

Válení

Mezitím si připravíme máslo do těsta. Máslo vložíme mezi potravinovou fólii a vyválíme do tvaru čtverce. Jako pomůcku můžeme použít plech čtvercového tvaru, abychom získali pravé úhly. Čtverec másla dáme do lednice.

Mražení

Těsto vybereme z lednice a přeložíme na čistou pracovní desku. Rukama roztáhneme těsto směrem ven v bodech, které vznikly po vyříznutí těsta. Potom ho položíme na papír na pečení nebo potravinovou fólii a vyválíme do čtverce stejně jako máslo. Takto připravené těsto dáme do mrazáku na 20 minut.

Příprava těsta

Těsto vybereme z mrazáku a položíme na pracovní desku. Válečkem ho rozválíme na obdélník tak, aby byla délka dvojnásobná ve srovnání s máslem a šířka aby zůstala stejná jako šířka másla. Pokud se těsto lepí, desku jemně pomoučíme ale po vyválení těsta odstraníme přebytečnou mouku.

Balení

Máslo dáme doprostřed těsta a z obou stran ho zabalíme tak, aby se těsto dotklo a překrylo veškeré máslo. Máslo a těsto musí být stejně pevné (máslo by se mělo dát ohýbat, ale nesmí se zlomit. Pokud je to potřeba, necháme ho chvíli stát při pokojové teplotě). Celý blok těsta s máslem zvedneme a poprášíme moukou. Položíme na pracovní desku tak, aby středový šev byl vertikálně.

Posypání moukou

Válečkem těsto rozválíme podél švu na tenkou úzkou desku a lehce posypeme spodní a vrchní stranu moukou, aby se nelepilo. Při válení se snažíme udržovat strany rovné.

Řezání

Ostrým nožem ořízneme přebytečné těsto tam, kde není máslo v těstě, a vytvoříme rovný rovnoměrný obdélník. Pokud uvidíme vzduchové bubliny, vždy je propíchneme.

Skládání těsta

Z těsta oprašíme veškerou mouku. Rukou uchopíme kratší stranu obdélníka a složíme směrem ke střední čáře plátu těsta, přičemž strany zarovnáme. Jemně zatlačíme, aby se těsto přilepilo k sobě. Totéž opakujeme s druhou stranou těsta přičemž uprostřed, kde se těsto setkává, necháme asi 0,3 cm mezeru. Nyní složíme celou desku těsta na polovinu křížem středové mezery a vložíme do potravinové fólie. Pokud je to potřeba, těsto rozválíme, aby získalo pravé úhly. Dáme ho do mrazáku na 15 minut a potom na 1 hodinu do lednice.

Odpočinek

Těsto necháme odpočinout při pokojové teplotě asi 5 minut. Potom ho rozbalíme a položíme na jemně pomoučenou desku. Těsto opět rozválíme na dlouhou, úzkou desku a přebytečnou mouku oprašíme.

Překládání

Těsto přeložíme na třetiny, přičemž horní třetinu posuneme dolů a přes střední třetinu, poté střední třetinu nahoru a znovu. Jemně zatlačíme a zabalíme opět do potravinové fólie. Dáme na 15 minut do mrazáku a potom na 1 hodinu do lednice.

Mražení přes noc

Těsto vybereme a necháme asi 5 minut při pokojové teplotě. Rozbalíme a položíme na jemně pomoučenou desku. Těsto opět rozválíme na obdélník a přebytečnou mouku oprašíme. Pevně zabalíme do potravinové fólie a dáme na 20 minut do mrazáku a potom necháme chladit přes noc (8 – 12 hodin).

Příprava trouby

Na spodek trouby dáme plech a nalejeme vroucí vodu. Troubu zavřeme a neotevíráme, aby se v troubě uvolnila pára.

Příprava plechů

Dva plechy si vystelíme papírem na pečení. Těsto necháme asi 5 minut při pokojové teplotě. Rozbalíme a položíme na jemně pomoučenou desku. V případě potřeby rozválíme na obdélník s délkou 40 cm a šířkou asi 45 cm. Přebytečnou mouku oprašíme a nožem zřízneme kratší strany a přebytečné těsto. Potom obdélník rozdělíme na čtyři stejné obdélníky s délkou 10 cm.

Rozdělení

Jednotlivé obdélníky rozdělíme na dva stejné trojúhelníky. Ze všech obdélníků dostaneme 8 stejných trojúhelníků.

Rolování

Lehce zrolujeme přičemž rolujeme z delší strany ke špičce. Na každý plech dáme 4 croissanty špičkou dolů a plechy jemně přikryjeme potravinovou fólií. Troubu otevřeme a rukou zkoušíme, zda je trouba vlhká, ale ne horká. Croissanty by měly kynout při teplotě 70 – 75 °C. Při vyšších teplotách by se máslo začalo tavit. Plechy vložíme na 2 – 2,5 hodiny do trouby, dokud nesdvojnásobí svou velikost.

Chlazení

Plechy vybereme z trouby a jemně odkryjeme potravinovou fólii. Croissanty nestlačíme ani se jich nedotýkáme. Dáme do lednice na 20 minut. Z trouby vybereme plech s vodou a předehřejeme na 375 °C.

Potírání

V malé misce smícháme žloutek a smetanu na šlehání. Pomocí cukrářského štětce jemně potřeme každý croissant. Plechy dáme do trouby a pečeme 20 minut. Plechy otočíme a vyměníme je na jednotlivých roštech. Pečeme dalších 10 – 15 minut. Poté vybereme z trouby a necháme úplně vychladnout na plechu.

REKLAMA

Videorecept na máslové croissanty

Odkud pocházejí croissanty?

Ačkoliv jsou croissanty silně spojené s francouzskou kuchyní, jejich kořeny sahají až do 17. století v Rakousku, kde byly poprvé vyrobeny jako symbol vítězství nad Osmanskou říší. Francouzi však tento recept zdokonalili a učinili z croissantů to, co jsou dnes.

Jaké suroviny budu potřebovat na výrobu domácích máslových croissantů?

Na výrobu domácích máslových croissantů budete potřebovat hladkou mouku, mléko, cukr, sušené droždí, sůl a hodně másla.

Jak dlouho trvá příprava domácích máslových croissantů?

Příprava těsta a jeho proces může trvat několik hodin, ale většinu toho času těsto tráví odpočívajícím a chladnoucím v lednici. Po uplynutí této doby budete potřebovat ještě asi 20-25 minut na pečení croissantů.

Jak mohu uchovat domácí máslové croissanty?

Croissanty jsou nejlepší čerstvé, hned jak se ochladí z trouby. Pokud však máte nějaké zbytky, můžete je uskladnit v papírovém sáčku při pokojové teplotě. Pokud je chcete skladovat déle, můžete je zamrazit a poté přehřát v troubě.

Mohu přidat do croissantů náplň?

Ano, můžete! Croissanty jsou skvělé samotné, ale jsou také úžasné s různými náplněmi. Mezi oblíbené přídavky patří čokoláda, džem, nebo sýr a šunka pro slanou verzi.

Mohu připravit těsto na croissanty dopředu?

Ano, těsto na croissanty můžete připravit dopředu a nechat ho odpočívat v lednici přes noc. Tím se zabezpečí, že máslo zůstane studené a pomůže vytvořit ty charakteristické vrstvy.

Další inspirace

Napište komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *