Přeskočit na obsah

Langoš je tradiční pokrm ve střední Evropě, zejména v Maďarsku, Slovensku, Česku a Rakousku. Je to druh chlebového těsta, který se formuje do ploché, kulaté nebo oválné placky a opraží se v oleji, dokud nezíská zlatohnědou barvu. Potom se langoš může podávat různými způsoby, nejčastěji se posype strouhaným sýrem, česnekovou omáčkou a podává se jako rychlé občerstvení.

Existuje mnoho variant langoše, které se liší tvarem, velikostí, složením a způsobem podávání. Na Slovensku se často podává se zakysanou smetanou a strouhaným sýrem, případně i se šunkou, rajčaty nebo okurkami. V Maďarsku se langoš tradičně podává s česnekovou omáčkou a tvarohem nebo sýrem, ale můžete najít i masový nebo zeleninový langoš. V Rakousku se langoš podává s nakrájenými cibulkami a zakysanou smetanou.

Langoš je poměrně jednoduché jídlo, ale může být velmi chutné a zasytit i náročného jedlíka. Jeho kořeny se datují až do středověku, kdy byly podobné pokrmy populární jako levná a jednoduchá jídla pro běžné lidi. Dnes je langoš oblíbeným jídlem na trzích, jarmarkech a na letních festivalech.

Recept Originálně nadýchané langoše

Ingredience

 • 500 g hladké mouky
 • 1 dl mléka
 • 220 ml vody
 • 20 g čerstvého droždí
 • 1 lžička cukru
 • 9 g soli
 • 5 dl slunečnicového oleje

Postup

 1. Droždí smícháme s cukrem, lžičkou mouky a zalijeme vlažným mlékem. Necháme ho 10 minut, aby se aktivovalo. Mouku prosejeme do mísy, přidáme sůl, droždí a vodu. Těsto důkladně uhněteme, dokud nebude hladké a lesklé.
 2. Přikryjeme a necháme kynout, dokud se objem nezdvojnásobí. Těsto nakrájíme na stejné kousky, v rukou protáhneme a vytvarujeme malé bochánky a necháme 10 minut odpočívat.
 3. Olej necháme rozehřát, když je dostatečně horký, začneme naolejovanýma rukama natahovat těsto do tvaru langoše, aby se nelepilo na ruce. Opečeme z obou stran dozlatova.
 4. Podáváme potřené česnekem, kečupem případně smetanou as nastrouhaným sýrem.

Originálně nadýchané langoše nejčastější dotazy

Co je langoš?

Langoš je tradiční středoevropský pokrm, který je oblíbený v mnoha zemích včetně Slovenska, Maďarska a Česka. Je to druh hluboce smaženého chleba, který se často podává s různými přísadami jako česnek, sýr a zakysaná smetana.

Jak se připravuje langoš?

Langoš se připravuje z kynutého těsta, které se vyválí a poté se smaží v hlubokém oleji. Po upečení se často potírá česnekem a poté se posypává strouhaným sýrem a pokape zakysanou smetanou.

Je langoš zdravý?

I když langoš obsahuje hodnotné živiny, jako jsou bílkoviny ze sýra a sacharidy z chleba, jeho vysoký obsah tuku z hlubokého smažení znamená, že by neměl být konzumován příliš často nebo ve velkých množstvích.

Mohu upéct langoš místo smažení?

I když je tradiční metoda přípravy langoše smažení, lze jej i upéct v troubě pro zdravější alternativu. Výsledek nebude úplně stejný, ale může to být dobrá volba pro ty, kteří se snaží snížit příjem tuku.

Jaké jsou nejoblíbenější přísady na langoš?

Tradiční přísady na langoš zahrnují strouhaný sýr, zakysanou smetanu a česnek. V některých zemích se mohou používat i jiné přísady, jako je šunka, zelí nebo dokonce sladké přísady k vytvoření dezertní verze.

Můžu langoš uchovat na další den?

Langoš je nejlepší čerstvý, hned po upečení. Máte-li přebytek, můžete jej uskladnit v chladničce a znovu jej zahřát, ale jeho textura a chuť se mohou mírně změnit. Pro nejlepší výsledky se doporučuje konzumovat langoš co nejdříve po jeho přípravě.

Jak mohu připravit bezlepkový langoš?

Bezlepkový langoš může být připraven pomocí bezlepkové mouky. Důležité je však sledovat, aby všechny ostatní přísady, jako jsou zakysaná smetana nebo sýr, také neobsahovaly lepek.

Více inspirace