Přeskočit na obsah

Nejlepší ostružinový džem, recept na domácí ostružinový džem

REKLAMA

Ostružinový džem je lahodný výrobek z čerstvých ostružin. Toto ovoce je známé pro své silné antioxidanty a vysoký obsah vitaminu C, díky čemuž je ostružinový džem nejen chutný, ale také zdravý doplněk stravy.

Výroba ostružinového džemu je poměrně jednoduchý proces, který spočívá ve vaření čerstvých ostružin s cukrem a případným přidáním vody a citronové šťávy. Množství cukru se liší v závislosti na preferenci sladkosti a kyselosti.

Tento ostružinový džem bez gelfixu (ostružinový džem můžete připravit i s gelfixem) má charakteristickou tmavou, téměř černou barvu a výraznou, lehce nakyslou a nasládlou chuť. Skvěle doplňuje toasty, palačinky, jogurty a různé druhy pečiva. Je také skvělým doplňkem různých dezertů, jako jsou koláče nebo dorty.

V závislosti na receptu lze ostružinovou marmeládu připravit buď z celých bobulí, nebo z rozmačkaných bobulí, aby měla jemnější strukturu. Některé recepty mohou obsahovat také koření, jako je vanilka, skořice nebo hřebíček, které dodají marmeládě další chuť. Ostružinovou marmeládu se skořicí můžeme jen doporučit, protože je opravdu vynikající.

Skladování ostružinového džemu je snadné – v uzavřených skleněných nádobách v lednici vydrží několik týdnů nebo měsíců. Pro skladování mimo lednici (například ve sklepě) je třeba džem po uvaření uzavřít do horkých sterilizovaných sklenic, aby se zabránilo růstu bakterií a plísní.

Ostružinový džem bez semínek je tedy nejen chutným doplňkem jídel, ale také zdrojem vitamínů a antioxidantů, které jsou prospěšné pro naše zdraví.

Nejlepší kuchyňské pomůcky

REKLAMA

Ingredience na nejlepší ostružinový džem

REKLAMA

Postup přípravy ostružinového džemu

Příprava hrnce

Ostružiny omyjte a dejte je do většího hrnce. Přikryjte je a vařte, dokud nezměknou. Odstavte z ohně a sceďte. Poté přidejte cukr a citronovou šťávu. Dobře promíchejte.

Vaření

Přiveďte k varu a za stálého míchání vařte na mírném ohni, dokud nezačne houstnout.

Plnění sklenic

Dejte trochu džemu na malý talířek a počkejte, zda ztuhne. Pokud je dostatečně tuhá, naplňte horkým džemem sterilované sklenice a uzavřete je. Sklenice otočte dnem vzhůru a přikryté dekou je nechte na tmavém místě vychladnout.

REKLAMA

Vánoce se blíží!

Vyzdobte si domov krásnými vánočními prvky pro sváteční období. Svícny, betlémy, dekorace na dveře nebo stůl a samozřejmě nepostradatelný vánoční stromek navodí tu správnou sváteční náladu. Až se ve vzduchu objeví první vánoční cukroví, bude vše dokonale vyzdobené a připravené.

Video recept na ostružinový džem

Často kladené otázky o ostružinovém džemu

Jak dlouho lze ostružinový džem skladovat?

Ostružinový džem lze správně skladovat v chladničce ve vzduchotěsné nádobě přibližně 2 až 3 týdny. Je důležité si uvědomit, že bez použití konzervačních látek má ostružinový džem omezenou trvanlivost a může se zkazit. Chcete-li prodloužit jeho trvanlivost, můžete ho zmrazit.

Jak mohu ostružinový džem použít?

Ostružinový džem se výborně hodí k namazání na chléb, palačinky, vafle nebo pečivo. Můžete ho také přidat do jogurtu, tvarohu, ovocných salátů nebo dezertů jako náplň. Je to univerzální džem, který můžete použít podle své fantazie a chuti.

Lze ostružinový džem použít na pečení?

Ano, ostružinový džem lze použít jako přísadu na pečení. Můžete ho přidat do koláčů, bábovek, dortíků nebo jiných receptů na pečení a dodat jim ovocnou a sladkou chuť.

Obsahuje ostružinový džem přidaný cukr?

Tradiční ostružinový džem obsahuje přidaný cukr, který se používá k zahuštění a ochucení. Pokud dáváte přednost méně sladké variantě, můžete použít nízkokalorická sladidla nebo jiná přírodní sladidla jako náhradu.

Lze ostružinový džem připravit bez cukru?

Ano, existují recepty na ostružinový džem bez přidání cukru. Ke slazení můžete použít sladidla, jako je med, javorový sirup nebo erytritol. Je však důležité mít na paměti, že bez cukru může mít džem jinou konzistenci a trvanlivost.

REKLAMA
Další inspirace

Napište komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *