Přeskočit na obsah

Nejlepší šuhajdy, fantastický recept

REKLAMA

Pokud jste měli to štěstí a vyrůstali jste v české domácnosti nebo máte české kořeny, pravděpodobně jste už měli tu čest vyzkoušet tradiční šuhajdy. Tento dezert je hluboce zakořeněný ve české kulinární tradici a je součástí mnoha svátečních stolů, zejména během Vánoc a Velikonoc.

Šuhajdy jsou v podstatě malé košíčky, obvykle z oblíbeného ořechového těsta, naplněné různými náplněmi – od ořechů a makové hmoty po různé marmelády. Po naplnění jsou často obaleny v čokoládě a posypány kokosem nebo mletými ořechy, což jim dodává dodatečnou chuť a texturu.

Klíčem k dokonalému receptu na šuhajdy jsou kvalitní suroviny a náplň. A samozřejmě trochu lásky! Jako vždy v tradiční kuchyni i zde platí, že čím více se zapojí rodina a vytvoří se společná vánoční atmosféra při přípravě, tím lepší šuhajdy nakonec budou.

Tak co, inspirovali jsme vás vyzkoušet připravit vlastní šuhajdy doma? Je to skvělý způsob, jak přenést kousek české tradice do vašeho domova a zároveň se pustit do pečení s rodinou a přáteli.

Nejlepší kuchyňské pomůcky

REKLAMA

Ingredience na šuhajdy

Náplň

Poleva

Zdobení

Lentilky nebo bonbóny na zdobení případně vlašské ořechy (dle chuti)

REKLAMA

Postup přípravy šuhajd

Příprava košíčků

Ve vodní lázni si rozpustíme čokoládu s máslem. Na plech porozkládáme papírové košíčky a na spodek každého dáme trochu čokolády. Necháme trochu ztuhnout.

Příprava ingrediencí

V hrnci pomalu zahříváme mléko, krystalový a vanilkový cukr. Potom přidáme máslo a za občasného míchání necháme roztát. Mezitím na pánvičce osmahneme nasucho ořechy a poté je pomeleme.

Vaření

Když máslo roztaje, přidáme mleté ořechy, přikryjeme a necháme pár minut vařit, dokud nevznikne hustá kaše. Odstavíme a necháme vychladnout. Přilijeme rum a pořádně promícháme.

Plnění a zdobení

Ořechovou směsí plníme připravené košíčky. Potom je zalijeme čokoládou a vrch posypeme bonbony, lentilkami nebo oříšky.

REKLAMA

Vánoce se blíží!

Vyzdobte si domov krásnými vánočními prvky pro sváteční období. Svícny, betlémy, dekorace na dveře nebo stůl a samozřejmě nepostradatelný vánoční stromek navodí tu správnou sváteční náladu. Až se ve vzduchu objeví první vánoční cukroví, bude vše dokonale vyzdobené a připravené.

Videorecept na šuhajdy

Nejčastější dotazy o šuhajdách

Co jsou šuhajdy?

Šuhajdy jsou tradiční český dezert ve formě malých košíčků, obvykle vyrobeny z ořechového těsta a naplněné různými náplněmi.

Kdy se tradičně připravují šuhajdy?

Šuhajdy se tradičně připravují zejména během svátečního období Vánoc a Velikonoc, ale mohou se samozřejmě vychutnávat během celého roku.

Jaké náplně se používají v šuhajdách?

Běžné náplně zahrnují ořechovou, makovou hmotu nebo různé marmelády. Avšak náplně můžete přizpůsobit dle vlastních preferencí.

Jak se šuhajdy ozdobit?

Po vytvoření košíčku se často obalují v čokoládě a posypávají kokosem, mletými ořechy nebo jinými ozdobami podle vaší fantazie.

Mohu zamrazit šuhajdy na později?

Ano, šuhajdy se dají zamrazit. Ujistěte se, že jsou dobře zabalené, aby si zachovaly svoji čerstvost a chuť. Před podáváním je nechte rozmrazit při pokojové teplotě.

Mohu přidat do šuhajd alkohol?

Ano, někteří lidé přidávají trochu rumu nebo jiného alkoholu do náplně pro dodatečnou chuť.

Mohu šuhajdy připravit i bez ořechů?

Samozřejmě! Můžete použít jiné suroviny na těsto, například mák nebo kokos. Vždy však dbejte na to, aby byl dezert bezpečný pro osoby s alergiemi.

REKLAMA
Další inspirace

Napište komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *