Přeskočit na obsah

Těstoviny s medvědím česnekem, žampiony a smetanovou omáčkou

Těstoviny s medvědím česnekem, žampiony a smetanovou omáčkou představují vrcholné spojení jednoduchosti a sofistikovanosti v jednom jídle. Tento recept se nese ve znamení jarní obnovy, kdy se příroda probouzí a nabízí nám své první delikatesy, mezi něž patří i medvědí česnek. Tato bylinka, divoce rostoucí ve stinných lesích, je známá svou jemně česnekovou chutí, která dokáže obohatit jakékoli jídlo. V kombinaci se žampiony a krémovou smetanovou omáčkou vytváří harmonickou symfonii chutí, která osloví každého gurmána.

Těstoviny, jako univerzální základ mnoha kuchyní, jsou ideální plátno pro prezentaci těchto jarních darů. Jejich schopnost absorbovat a doplňovat různé chutě a textury činí z tohoto receptu skutečný kulinářský zážitek. Žampiony, s jejich masitou texturou a zemitou chutí, přidávají jídlu hloubku a dělají ho sytějším, zatímco smetanová omáčka zjemňuje a spojuje všechny ingredience do lákavého pokrmu.

Připravte si tento chutný pokrm jako oslavu jara, jako gesto díků za to, co nám příroda nabízí. Nechte se unášet kreativitou a experimentujte s různými typy těstovin – od klasických špaget po široké pappardelle – abyste našli svoji ideální kombinaci. Tento recept je víc než jen pokyn k přípravě jídla; je to pozvánka objevit bohatství chutí, které může vzejít jen z čerstvých, sezónních ingrediencí, a přeměnit je na jednoduchý, ale nezapomenutelný gastronomický zážitek.

Připravte si tyto těstoviny jako rychlou večeři po dlouhém dni nebo jako speciální jídlo, kterým potěšíte blízké během víkendového společného stolování. Je to recept, který nepotřebuje zdlouhavé přípravy ani komplikované techniky, a přece výsledek může soutěžit s pokrmy z nejlepších restaurací. Vstupte do světa, kde jednoduchost potkává eleganci, a nechte se inspirovat krásou přírody s každým soustem.

Recept Těstoviny s medvědím česnekem, žampiony a smetanovou omáčkou

Ingredience

 • 400 g těstovin (například penne, farfalle nebo tagliatelle)
 • 2 hrsti medvědího česneku, nasekaného
 • 250 g žampionů, nakrájených na plátky
 • 200 ml smetany na vaření
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 2 stroužky česneku, prolisované
 • Sůl a čerstvě mletý pepř podle chuti
 • Parmazán na posypání
 • Čerstvá bazalka nebo petržel na ozdobení (volitelné)

Postup

 1. Uvaříme těstoviny podle návodu na obalu do „al dente“. Po uvaření je scedíme, ale zachováme trochu vody z vaření.
 2. Na pánvi na středně silném ohni rozehřejeme olivový olej. Přidáme nakrájené žampiony a necháme je pár minut opražit, dokud nezačnou pouštět vodu. Potom přidáme přelisovaný česnek a restujeme další 2 minuty.
 3. K žampionům přidáme nasekaný medvědí česnek a necháme ho jen krátce zvadnout, aby se uvolnily jeho chutě a aroma.
 4. Do pánve přidáme smetanu na vaření, sůl a čerstvě mletý pepř. Necháme smetanu mírně zhoustnout za stálého míchání.
 5. Do omáčky vmícháme uvařené těstoviny. Pokud je omáčka příliš hustá, můžeme přidat trochu vody z těstovin, abychom dosáhli požadované konzistence.
 6. Těstoviny rozdělíme do talířů, posypeme čerstvě nastrouhaným parmazánem a ozdobíme listy bazalky nebo petrželkou.

Těstoviny s medvědím česnekem, žampiony a smetanovou omáčkou otázky a odpovědi

Co je medvědí česnek a kde ho můžu sehnat?

Medvědí česnek je jarní bylinka s jemnou česnekovou chutí. Roste ve vlhkých lesích a na stinných místech. Na trhu se objevuje krátce na jaře, obvykle od března do května. Hledejte ho na farmářských trzích, v některých bio obchodech, nebo si jej nasbírejte sami v přírodě, pokud znáte jeho růstová místa.

Mohu medvědí česnek nahradit jinou bylinkou?

Pokud nemáte přístup k medvědímu česneku, můžete zkusit použít mladý špenát nebo bazalku s přidáním trochu česneku pro podobný efekt.

Jaké houby jsou nejlepší na tuto omáčku?

Můžete použít jakékoli dostupné čerstvé žampiony. Pro intenzivnější chuť zkuste žampiony, šitake nebo portobello.

Mohu použít sušený medvědí česnek?

Ano, pokud nemáte čerstvý medvědí česnek, můžete použít sušený. Všimněte si však, že sušený medvědí česnek má intenzivnější chuť, proto jej používejte s mírou.

Jak můžu těstoviny s omáčkou udělat bezlepkové?

Na bezlepkovou verzi použijte bezlepkové těstoviny.

Je tento recept vhodný pro vegetariány?

Ano, tento recept je vegetariánský. Chcete-li připravit veganskou verzi, použijte veganskou smetanu a vylučte sýr nebo použijte jeho veganskou alternativu.

Jak dlouho můžu omáčku uchovat?

Smetanovou omáčku je nejlepší spotřebovat ihned po přípravě. Pokud vám však zůstane, můžete ji uložit v chladničce v uzavřené nádobě a použít do 1-2 dnů. Před opětovným zahřátím ji dobře promíchejte.

Mohu omáčku zamrazit?

Zamrazení smetanové omáčky není doporučeno, protože může ovlivnit její konzistenci a chuť po rozmrazení.

Jaké těstoviny jsou pro tento recept nejlepší?

Tento recept je univerzální, takže můžete použít jakékoli těstoviny, které máte rádi. Doporučuje se však použít širší těstoviny, jako jsou tagliatelle nebo pappardelle, které dobře zachycují omáčku.

Více inspirace