Přeskočit na obsah

Zeleninová polévka se šťavelem a bramborami

Zeleninová polévka se šťavelem a bramborami je více než jen obyčejným pokrmem; je to skutečná oslava jara a léta, kdy je šťavel ve svém nejlepším období, a zároveň nabízí pohled do bohaté palety lokální kuchyně, která využívá sezónních surovin k vytvoření jednoduchých, avšak výjimečně chutných jídel. Tato polévka je perfektním příkladem, jak může být jednoduchost skutečně krásná a jak mohou být lokální ingredience přeměněny na něco, co těší nejen oko, ale také duši.

Šťavel, s jeho charakteristickou nakyslou chutí, je jednou z prvních zelenin, které oznamují příchod teplejších měsíců. Jeho využití v polévce není jen výrazem kulinářské kreativity, ale také pokračováním bohaté tradice. Spojení šťávele s bramborami, které přidávají polévce sytost a krémovost, je přímým svědectvím kulinářského mistrovství, které umí základní suroviny přeměnit na něco zcela výjimečného.

Zažíváme období, kdy se stále více lidí vrací k základům, hledá smysluplné způsoby, jak se spojit s přírodou a ocenit jednoduché potěšení života. Příprava a konzumace polévky se šťavelem a bramborami může být jakýmsi rituálem, který nás poutá k zemi, k jejím cyklům ak bohatství, které nám nabízí. V tomto kontextu se polévka stává nejen výživným jídlem, ale také formou meditace a díků za dar přírody.

Tento recept, byť jednoduchý na první pohled, nese v sobě hluboké poselství o důležitosti zachovávání a oceňování místních, sezónních surovin. Nabízí nám příležitost zastavit se, zpomalit a opravdu si vychutnat každé sousto, každý moment. Příprava této polévky může být také způsobem, jak zapojit rodinu a přátele do procesu vaření, sdílet příběhy a vytvářet vzpomínky, které jsou stejně výživné pro naše tělo jako pro naši duši.

Ať už je vaše motivace pro výběr tohoto receptu jakákoli, jedno je jisté: zeleninová polévka se šťavelem a bramborami je pokrm, který potěší, zasytí a inspiruje. Je to jídlo, které má schopnost připomenout nám všem, že někdy je největší lahůdkou právě jednoduchost, a že pravá krása a hloubka chutí se často skrývá v těch nejskromnějších surovinách.

Recept Zeleninová polévka se šťavelem a bramborami

Ingredience

 • 2 střední brambory, oloupané a nakrájené na kostičky
 • 1 velká mrkev, oloupaná a nakrájená na kostičky
 • 1 střední cibule, nakrájená na kostičky
 • 2 stroužky česneku, jemně nasekané
 • 200 g šťávele, nasekaného (může být i mražený)
 • 1 l zeleninového vývaru
 • 100 ml smetany na vaření (nebo kokosového mléka pro veganskou verzi)
 • 2 PL olivového oleje
 • Sůl a pepř podle chuti
 • Zakysaná smetana nebo jogurt na ozdobení (volitelné)

Postup

 1. Na středním ohni zahřejte olivový olej v hrnci. Přidejte cibuli a česnek, restujte, dokud nezměknou a nezačnou být voňavé, asi 2-3 minuty.
 2. Do hrnce přidejte nakrájené brambory a mrkev. Restujte spolu se směsí cibule a česneku další 2 minuty, poté zalijte zeleninovým vývarem.
 3. Přiveďte polévku k varu, poté snižte teplotu a nechte pomalu vařit pod pokličkou, dokud brambory a mrkev nebudou měkké, přibližně 15-20 minut.
 4. Když jsou brambory a mrkev měkké, přidejte do hrnce nasekaný šťavel. Vařte ještě asi 2-3 minuty, dokud šťavel nezměkne a polévka nezíská charakteristickou nakyslou chuť.
 5. Dle přání můžete polévku rozmixovat ponorným mixérem na hladkou konzistenci nebo ji nechat s kousky zeleniny pro rustikální pocit. Následně do polévky vmíchejte smetanu (nebo kokosové mléko) a dochuťte solí a pepřem.
 6. Polévku podávejte teplou, ozdobenou lžičkou zakysané smetany nebo jogurtu a čerstvým chlebem nebo toastem na boku.

Zeleninová polévka se šťavelem a bramborami otázky a odpovědi

Co je šťavel a proč je populární v kuchyni?

Šťavel je listová zelenina, která je známá svou výrazně nakyslou chutí, což je výsledek vysokého obsahu kyseliny šťavelové. Je populární v mnoha kuchyních po celém světě pro svoji jedinečnou chuť, která oživuje polévky, saláty a omáčky.

Môžem použiť konzervovaný alebo mrazený šťaveľ namiesto čerstvého?

Ano, pokud nemáte přístup k čerstvému šťávu, můžete použít i mražený nebo konzervovaný. Mražený šťavel je často dostupný v obchodech s potravinami a může být přímo přidán do polévky bez předchozího rozmrazování.

Jak mohu upravit recept pro veganskou verzi?

Pro veganskou verzi této polévky stačí jednoduše nahradit smetanu na vaření kokosovým mlékem nebo jinou rostlinnou alternativou. Na ozdobení použijte veganskou zakysanou smetanu nebo vynechejte tento krok.

Je šťavel bezpečný pro každého?

Přestože šťavel je zdravá zelenina bohatá na vitamíny a minerály, jeho vysoký obsah kyseliny šťavelové může být problémem pro lidi s určitými zdravotními stavy, jako jsou problémy s ledvinami. Pokud máte obavy, poraďte se se svým lékařem před konzumací šťávele.

Mohu do polévky přidat i jiné zeleniny?

Samozřejmě! Tento recept je velmi flexibilní. Kromě základních ingrediencí, jako jsou brambory a šťavel, můžete přidat i jiné zeleniny podle chuti nebo sezónní dostupnosti, například pórek, brokolici nebo cuketu.

Jak dlouho můžu uchovávat tuto polévku?

Zeleninovou polévku se šťavelem a bramborami můžete uchovávat v chladničce v uzavřené nádobě po dobu 3-4 dnů. Polévku také můžete zamrazit, avšak vzhledem k obsahu smetany nebo rostlinného mléka se může po rozmrazení změnit její textura.

Jaké jsou výhody přidání šťávele do mé stravy?

Šťavel je bohatý na vitamín C, vitamíny skupiny B, železo, a má antioxidační vlastnosti. Jeho přidání do stravy může pomoci zlepšit trávení, posílit imunitní systém a zvýšit celkový příjem důležitých živin.

Více inspirace