Přeskočit na obsah

Hrnková broskvová bublanina je tradičním evropským dezertem, obzvláště oblíbeným v zemích střední Evropy jako je Slovensko a Česká republika. Tato lahodná pochoutka kombinuje jemnost těsta s osvěžujícím chuťovým kontrastem broskví.

Hlavním hrdinou tohoto koláče jsou bezpochyby broskve. Jejich jemná sladkost a šťavnatost jsou dokonalým doplňkem k bohaté a vláčné struktuře těsta. Když jsou broskve v sezóně, bublanina je ideální volbou pro využití čerstvého ovoce.

Pro přípravu broskvové bublaniny se obvykle používá kombinace mouky, cukru, vajec, mléka a prášku do pečiva. Tyto suroviny vytvoří základní těsto, do kterého se následně přidají na tence nakrájené broskve. Po upečení v troubě koláč nabude zlatavou barvu, přičemž broskve se mírně propečou a jejich chuť se ještě více zintenzivní.

Bublanina s broskvemi se nejlépe podává vlažná, posypaná moučkovým cukrem nebo obohacená o kousek zmrzliny. Díky své jednoduchosti a vynikající chuti je ideálním dezertem pro rodinné oslavy, pikniky nebo jen tak k odpolední kávě.

Přestože broskve jsou tradičním ovocem pro bublaninu, možnosti jsou téměř nekonečné. Můžete experimentovat s jiným ovocem jako třešně, jahody, maliny nebo hrušky. Pokud jste ještě nikdy nevyzkoušeli broskvovou bublaninu, určitě to stojí za to. Tato lahůdka je dokonalou kombinací tradičního cukrářského umění s osvěžujícím letním ovocem.

Recept Hrnková broskvová bublanina

Ingredience

 • Broskve podle chuti
 • 2 hrníčky polohrubé mouky
 • 1 hrnek krystalového cukru
 • 1 hrníček mléka
 • ½ hrníčku oleje
 • 1 prášek do pečiva
 • 1 vanilkový cukr
 • 1 ČL vanilkové pasty
 • 2 vejce

Postup

 1. Troubu předehřejeme na 180 °C, mezitím plech potřeme máslem a poté jej jemně poprášíme moukou.
 2. Do velké mísy přidáme vejce, obyčejný cukr a vanilkový cukr a šleháme je, dokud není směs bublinková. Následně pečlivě přidáme vanilkovou esenci. Mléko a olej vléváme postupně, přičemž stále šleháme. Na závěr přidáme mouku spojenou s práškem do pečiva a směs důkladně vyšleháme, aby byla hladká.
 3. Přeneseme těsto do nádoby, kterou jsme předem promazali máslem a poprášili moukou, a rozložíme na něm broskve tak, aby pokryly celý povrch.
 4. Bublaninu vložíme do trouby, kterou jsme již předehřáli na 180 °C, a necháme ji péct přibližně 30 minut nebo do momentu, kdy nožík zasunutý do středu koláče vyjde čistý. Když koláč dostatečně vychladne, posypeme ho moučkovým cukrem a můžeme podávat.

Hrnčeková broskyňová bublanina otázky a odpovede

Co je broskvová bublanina?

Broskvová bublanina je tradiční měkký a vláčný koláč pocházející z oblasti střední Evropy, který kombinuje jemnost těsta s osvěžujícími kousky broskví.

Jakou texturu má bublanina?

Bublanina je charakteristická svojí specifickou, bublinkovou texturou, která není ani příliš hutná, ani příliš nadýchaná.

Jaké ingredience potřebuji pro broskvovou bublaninu?

Základní ingredience zahrnují mouku, cukr, vejce, mléko, prášek do pečiva a samozřejmě čerstvé broskve.

Mohu použít jiné ovoce namísto broskví?

Ano, můžete experimentovat s jiným ovocem jako jsou třešně, jahody, maliny nebo hrušky.

Mohu broskvovou bublaninu připravit i bez prášku do pečiva?

Ano, ale je důležité nahradit prášek do pečiva jiným kypřicím činidlem, aby koláč správně našel. Někteří lidé používají kombinaci sody bikarbony a citrónové šťávy.

Jak dlouho můžu uchovávat broskvovou bublaninu?

V chladničce vydrží bublanina čerstvá 3-4 dny. Ujistěte se, že je dobře přikrytá, aby nevyschla.

Více inspirace