Přeskočit na obsah

Quiche s medvědím česnekem a slaninou je kulinářská poezie, která v sobě spojuje hlubokou tradici s jarní svěžestí. Tento lahodný koláč, pocházející z francouzské kuchyně, je skutečným důkazem, že některé kombinace chutí jsou věčné. Nabízí perfektní balanc mezi bohatostí a lehkostí, mezi pikantností slaniny a jemnou, čerstvou chutí medvědího česneku. Je to jídlo, které dokáže proměnit každou příležitost v malou oslavu, ať už jde o víkendový brunch, elegantní večerní pokrm nebo součást slavnostního jarního bufetu.

Historia quiche sahá až do středověku, do oblasti, která dnes leží na hranici mezi Francií a Německem. Původně byl quiche jednoduchým pečeným koláčem s náplní z vajec a smetany, časem se však jeho receptura rozšířila o řadu variací. Mezi nejznámější patří quiche Lorraine, který je obohacený o kousky slaniny, nicméně svět quiche je nekonečný v možnostech přizpůsobení a inovací.

Právě kombinace medvědího česneku a slaniny v quiche je oslavou toho nejlepšího, co může jídlo nabídnout. Medvědí česnek, divoká bylinka, která se objevuje jen na krátkou dobu během jara, přidává do tohoto tradičního pokrmu nezaměnitelnou chuť a vůni. Jeho jemné, ale výrazné česnekové tóny vytvářejí perfektní kontrast ke slanosti a bohaté chuti slaniny. Toto jedinečné spojení, obohacené o krémovou texturu vaječné a smetanové náplně, se rozplývá na jazyku, přičemž každý sousto je připomínkou toho, jak mohou jednoduché suroviny vytvořit něco neobyčejně chutného.

Připravit quiche s medvědím česnekem a slaninou není jen o vaření; je to rituál, který vás provede různými etapami přípravy – od vytváření dokonalé, křehké kůrky, přes pečlivé vrstvení ingrediencí, až po konečné pečení dozlatova. Tento proces je nejen zážitkem pro vaše smysly, ale také příležitostí k tomu, abyste se spojili s tradičními technikami a zároveň oslavili příchod jara.

Quiche s medvědím česnekem a slaninou je tak víc než jen jídlem. Je to umělecké dílo, které spojuje historii s moderností, tradiční s novým, a vytváří z každého setkání u stolu nezapomenutelný moment. Je to výzva, abyste se nezalekli experimentovat a objevovat nové chutě, a zároveň připomínka, že některé kombinace jsou věčné právě pro jejich dokonalou harmonii.

Recept Quiche s medvědím česnekem a slaninou

Ingredience

Těsto

 • 200 g hladké mouky
 • 100 g studeného másla, nakrájeného na kostičky
 • 1/4 lžičky soli
 • 2- 4 lžíce ledové vody

Náplň

 • 150 g slaniny, nakrájené na kousky
 • 2 velké hrsti medvědího česneku, jemně nasekaného
 • 4 velká vejce
 • 200 ml smetany na vaření
 • 100 ml mléka
 • 100 g tvrdého sýra (např. gruyère nebo cheddar), nastrouhaného
 • Sůl a čerstvě mletý pepř

Postup

 1. V míse smíchejte mouku a sůl. Přidejte máslo a prsty ho vmíchejte do mouky, dokud směs nevypadá jako hrubé drobečky. Postupně přidávejte ledovou vodu, dokud těsto nezačne držet pohromadě. Vyformujte těsto do koule, zabalte do potravinové fólie a nechte v chladničce odpočívat alespoň 30 minut.
 2. Na pánvi na středním ohni smažte slaninu, dokud není křupavá. Odstraňte slaninu a na části tuku osmahněte nasekaný medvědí česnek, dokud nezvadne. Odstavte z ohně.
 3. Rozehřejte troubu na 180°C. Vyválejte těsto na lehce pomoučené pracovní ploše na velikost, která bude pasovat do vaší formy na quiche (přibližně 25 cm v průměru). Těsto přemístěte do formy, přitlačte k okrajům a odstraňte přebytečné těsto.
 4. Ve velké míse smíchejte vejce, smetanu, mléko, sůl a pepř a dobře promíchejte. Přidejte nastrouhaný sýr, osmažený medvědí česnek a slaninu. Směs rovnoměrně rozlijte na těsto ve formě.
 5. Pečte v předehřáté troubě přibližně 35-40 minut, nebo dokud náplň není pevná a povrch zlatavý. Před podáváním nechte quiche alespoň 10 minut odpočívat.

Quiche s medvědím česnekem a slaninou otázky a odpovědi

Co je medvědí česnek a kde ho můžu najít?

Medvědí česnek je divoká bylinka s jemnou česnekovou vůní, která roste ve stinných lesích na jaře. Najít ho můžete v lesích Evropy a Asie nebo na farmářských trzích během jeho sezóny na jaře.

Můžu v receptu nahradit medvědí česnek obyčejným česnekem nebo jinou bylinkou?

Ano, pokud nemáte přístup k medvědímu česneku, můžete použít mladý špenát nebo bazalku s přidáním jednoho až dvou stroužků česneku pro podobnou chuť.

Jak dlouho bych měl(a) péct quiche?

Quiche byste měli péct přibližně 35-40 minut při 180°C, nebo dokud náplň nezhoustne a povrch nezíská zlatavou barvu. Doba pečení se může lišit v závislosti na vaší troubě.

Můžu quiche s medvědím česnekem a slaninou zamrazit?

Ano, upečený quiche můžete zamrazit. Před zamražením nechte quiche úplně vychladnout, poté jej pevně zabalte do potravinářské fólie nebo jej vložte do vzduchotěsné nádoby. Před použitím quiche rozmrazte v chladničce a poté jej zahřejte v troubě.

Jaké sýry jsou nejlepší do tohoto receptu?

Gruyère, cheddar nebo ementál jsou skvělé možnosti pro tento recept, díky jejich bohaté chuti a dobré schopnosti tavení. Můžete experimentovat také s jinými druhy sýra podle osobní preference.

Jak vím, že je quiche hotov?

Quiche je hotov, když náplň pevně ztuhne a povrch získá pěknou zlatavou barvu. Můžete také použít špejli a zapíchnout jej do středu quiche; vyjde-li čistá, quiche je hotov.

Je třeba medvědí česnek před použitím umýt?

Ano, doporučuje se medvědí česnek před použitím důkladně umýt, zvláště pokud jste jej nasbírali v přírodě, abyste odstranili jakoukoli nečistotu nebo malý hmyz.

Více inspirace