Přeskočit na obsah

Velikonoční jidáše

Velikonoční jidáše představují jednu z nejzajímavějších a symbolicky nabitých tradic, které jsou spojeny s velikonočními svátky. Toto kynuté pečivo, zapletené do charakteristických tvarů, nese v sobě příběh, který sahá hluboko do křesťanské kultury, symbolizující zradu Jidáše Iškariotského, jednoho z Ježíšových apoštolů. Navzdory této, na první pohled, možná poněkud temnější symbolice, jidáše se staly nedílnou a oblíbenou součástí velikonočního stolu v mnoha rodinách.

Vytváření jidášů je více než jen kulinářský proces; je to rituál, který nám umožňuje zamyslet se nad historií a tradicemi, které formují naši kulturu a způsob, jakým slavíme. Tato tradice, přenášená z generace na generaci, je příležitostí pro rodiny spolu trávit čas, kdy společně mísí, tvarují a pečou, přičemž každý kousek pečiva nese osobitý otisk rukou, které jej vytvořily.

Jidáše nejsou jen obyčejným pečivem; jsou mostem mezi minulostí a současností, způsobem, jak udržovat živé tradice, které by jinak mohly upadnout v zapomnění. V dnešní uspěchané době nám připomínají důležitost zastavení se, zpomalení a ocenění chvil strávených s blízkými.

Recept na velikonoční jidáše je víc než jen kulinářský návod. Je to pozvání ke stolování, ke společnému vytváření ak oslavám. Jidáše mohou být pro někoho novým objevem, pro jiné milovanou tradicí, ale pro všechny jsou příslibem chutného zážitku, který obohatí velikonoční stůl o vůni čerstvě upečeného pečiva a přidá ke sváteční atmosféře pocit domova a tepla.

Recept velikonoční jidáše

Ingredience

 • 500g hladké mouky
 • 300 ml mléka
 • 70g cukru
 • 60g másla
 • 2 žloutky
 • 30g čerstvého droždí
 • Špetka soli

K potření

 • 1 vejce
 • 40 g medu
 • 15 g másla

Postup

 1. V malém hrníčku zahřejte mléko, aby bylo vlažné (ne horké). Do mléka rozdrobte droždí, přidejte lžíci cukru a lžíci mouky. Zamíchejte a nechte na teplém místě kynout cca 10-15 minut, dokud směs nezačne bublat.
 2. Do větší mísy prosejte mouku, přidejte zbytek cukru a špetku soli. Ve středu udělejte jamku, do které přidáte připravený kvásek, rozpuštěné máslo a vejce. Vymíchejte hladké těsto, které se nelepí na ruce. Pokud je těsto příliš suché, přidejte trochu mléka.
 3. Těsto zakryjte utěrkou a nechte na teplém místě kynout přibližně hodinu, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
 4. Z kynutého těsta odtrhněte kusy a vyformujte dlouhé prameny délky asi 20 cm. Tyto prameny zapleťte nebo utvořte do tvarů, které připomínají písmeno S nebo jinou symbolickou formu. Jidáše umístěte na plech vyložený pečícím papírem.
 5. Před pečením jidáše potřete rozšlehaným vejcem. Pečte v předehřáté troubě na 180°C přibližně 20-25 minut, nebo dokud nejsou zlatavé.
 6. V hrníčku zahřejte med a rozpusťte v něm máslo. Po upečení potřete ještě horké jidáše připravenou medovou glazurou a nechte vychladnout.

Velikonoční jidáše otázky a odpovědi

Jaké jsou hlavní ingredience potřebné pro přípravu jidášů?

K přípravě jidášů budete potřebovat základní ingredience jako hladkou mouku, mléko, cukr, máslo, vejce a čerstvé droždí. K potření ještě máslo a med.

Je možné použít sušené droždí namísto čerstvého?

Ano, lze použít sušené droždí, avšak dávkování se liší. Na 500g mouky byste měli použít přibližně 7g sušeného droždí. Vždy si přečtěte návod na balení, abyste získali přesná doporučení.

Jak dlouho by měli jidáše kynout?

Jidáše by měli kynout na teplém místě přibližně 1 hodinu, nebo dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem. Důležité je, aby bylo těsto zakryto, aby nevyschlo.

Jak vím, že jsou jidáše upečené?

Jidáše jsou hotové, když mají pěknou zlatavou barvu a po poklepání na spodek znějí dutým zvukem. Pečení obvykle trvá 20-25 minut při teplotě 180°C, ale může se lišit v závislosti na vaší troubě.

Mohu jidáše udělat předem?

Ano, jidáše můžete upéct předem a uchovat je v uzavřené nádobě nebo zakryté utěrkou, aby zůstali čerstvé. Můžete je také zamrazit a před podáváním je jednoduše znovu zahřát v troubě.

Jak mohu ozvláštnit recept?

Klasický recept na jidáše můžete oživit přidáním rozinek, ořechů nebo sušeného ovoce do těsta. Experimentovat můžete is různými formami zaplétání těsta, aby vaše jidáše byly nejen chutné, ale také vizuálně atraktivní.

Více inspirace