Přeskočit na obsah

Bramborový salát s cibulí je jednou z nejoblíbenějších pochoutek, která prošla dlouhou cestu od skromných začátků na venkově až po prestižní restaurace po celém světě. Tento salát je klenotem kuchyně, který podtrhuje jednoduchou, ale bohatou chuť brambor doplněnou o různé ingredience, jako jsou vejce, zelenina, majonéza nebo hořčice.

Základem bramborového salátu jsou vařené, ale ne rozvařené brambory, které si zachovávají přirozenou strukturu a chuť. Tyto brambory se pak nakrájejí na menší kousky a smíchají s různými přísadami, které salátu dodají komplexnost a bohatost. Nejčastěji se používají vejce, cibule, česnek, majonéza a hořčice, ale recepty se mohou lišit podle země a rodinné tradice.

Jedinečnost klasického bramborového salátu spočívá v jeho univerzálnosti. Lze ho podávat jako hlavní jídlo, ale také jako přílohu k mnoha dalším pokrmům, například ke grilovanému masu, rybám nebo dokonce k vegetariánským alternativám. Díky své chuti a struktuře je fit bramborový salát oblíbený v různých kulturních a národních kontextech, od pikniků v Americe až po tradiční slovenské a české Vánoce.

Další výhodou bramborového salátu je jeho dlouhá trvanlivost. V ledničce vydrží i několik dní a jeho chuť se časem zlepší, až když se suroviny správně zkombinují. Díky tomu je bramborový salát ideální na oslavy, kde je třeba jídlo připravit předem.

Podle chuti a preferencí můžete do salátu přidat i další ingredience, například okurky, kapary, zelenou petrželku nebo dokonce něco pikantního, například papričky jalapeño. Možnosti jsou zkrátka neomezené.

Celkově je nejchutnější bramborový salát víc než jen jednoduchá příloha, je to symbol kulinářské kreativity a přizpůsobivosti, kterou můžete přizpůsobit svým vlastním preferencím a potřebám. Ať už ho připravíte jakkoli, vždy se jedná o pochoutku, která potěší každého.

Recept Nejchutnější bramborový salát

Ingredience

 • 2 kilogramy brambor
 • 1x cibule
 • 1x mrkev
 • 5 až 10 vajec (podle chuti)
 • Sterilovaný hrášek (v plechovce)
 • Sterilované okurky
 • Okurková šťáva
 • Majonéza
 • Černý pepř
 • Sůl

Postup

 1. Uvařte brambory a vejce (natvrdo), oloupejte je a nakrájejte na kostičky. Vše vyklopíme do větší mísy tak, aby se do ní vešly ostatní suroviny, které budeme postupně přidávat.
 2. Nakrájíme cibuli, nastrouháme okurky a mrkev a přidáme je spolu s hráškem do připravené mísy k bramborám.
 3. V dalším kroku přidáme do mísy majonézu, promícháme a dochutíme černým pepřem, solí a okurkovou šťávou.
 4. Salát nechte 2-3 hodiny odležet v chladničce nebo v chladné místnosti a poté podávejte.

Nejchutnější bramborový salát otázky a odpovědi

Co je to bramborový salát?

Bramborový salát je oblíbený pokrm, který se skládá převážně z vařených brambor, které jsou následně ochuceny různými přísadami, jako je majonéza, hořčice, vejce, cibule a další.

Jak dlouho vydrží bramborový salát v lednici?

Bramborový salát vydrží v lednici asi 3-4 dny, pokud je dobře přikrytý, aby nevyschl.

Je možné zmrazit bramborový salát?

Nedoporučuje se. Zmrazení může změnit strukturu brambor a dalších ingrediencí, což může negativně ovlivnit chuť a konzistenci salátu.

Mohu do bramborového salátu přidat další ingredience?

Bramborový salát je samozřejmě velmi flexibilní, pokud jde o přísady. Můžete přidat okurky, kapary, různé bylinky nebo dokonce kousky slaniny.

Jak poznám, že je bramborový salát hotový?

Bramborový salát je hotový, když jsou všechny ingredience důkladně promíchané a salát je vychlazený. Někteří lidé ho mají raději teplý, ale tradičně se podává vychlazený.

Mohu použít nízkotučnou nebo veganskou majonézu?

Ano, v závislosti na vašich dietních potřebách a preferencích můžete použít alternativy tradiční majonézy, například nízkotučné nebo veganské verze.

Může se bramborový salát podávat teplý?

I když se tradiční bramborový salát obvykle podává chlazený, neexistuje žádné pravidlo, že by se nemohl podávat teplý. Některé varianty, například německý bramborový salát, se často podávají teplé.

Jak okořenit bramborový salát?

Použití různých druhů hořčice, přidání bylinek, jako je petržel nebo kopr, nebo přidání kyselin v podobě citronové šťávy nebo octa může salát ozvláštnit a dodat mu nový chuťový rozměr.

Je bramborový salát zdravý?

Záleží na složení. Tradiční bramborový salát s majonézou a vejci je bohatší a kaloričtější. Lze ho však udělat zdravější použitím nízkotučné majonézy nebo nahrazením majonézy jogurtem.

Více inspirace